Yatırım

Sıkça Sorulan Sorular

ING Yatırım'da hesap açmak için size en yakın ING şubelerimizi ziyaret ederek hesap açılış sözleşmelerini imzalayarak bir yatırım hesabı açabilirsiniz. Eğer zaten bir ING hesabınız varsa; ING internet şubemize giriş yaparak Ürün & Hesap Açılışı menüsünden “ING Yatırım Hesap Açmak” seçeneği ile veya ING Mobil kullanarak hesap açabilirsiniz.

 • Akıllı telefonunuza ING Trader IQ programını indirerek Hisse Senedi ve Viop işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • ING internet bankacılığı bölümünden kullanıcı kodu ve şifre bilgileri girdikten sonra, Uygulamayı İndir” butonuyla “Matriks eBroker” uygulamasını bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Sonrasında BİST’e bağlan adımıyla Hisse Senedi ve Viop İşlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • ING internet bankacılığı üzerinde “Finansal Durumum” menüsü altından menkul hesabınızı seçerek sadece Hisse Senedi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çağrı merkezlerimizden haftanın 5 günü uzman müşteri temsilcileri aracılığıyla Hisse senedi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 0 850 222 0 600 ING Çağrı Merkezi’mizi hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında arayarak hizmet alabilirsiniz.
 • VİOP akşam seansında işlemlerinizi sadece online kanallar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet bankacılığına www.ing.com.tr adresinden yeni şifrenizi oluşturabilir ve “Ayarlar & Profil” menüsüne tıklayarak internet bankacılığı kullanıcı kodunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca şifre ve/veya parolanızı unuttuğunuzda “0850 222 0 600” ING telefon bankacılığını arayarak şifre ve kullanıcı kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Akıllı telefonunuza indireceğiniz ING Trader IQ programı veya İnternet Bankacılığı üzerinden indirebileceğiniz Matriks e-broker bilgisayar uygulamamızla piyasaları 15dk. gecikmeli olarak takip edebilirsiniz.

Anlık veri ve kademe bilgilerini görebilmek için ücretli paketlerden istediğinizi seçebilirsiniz.

ING Trader IQ, akıllı telefonunuza indirerek piyasa verilerini izleyebildiğiniz ve emirlerinizi iletebileceğiniz platformdur.

Matriks e-Broker, bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz ve piyasa verilerini izleyebildiğiniz java uygulaması üzerinden emir iletimi sağlayan platformdur.

ING Trader IQ programından “Hesabım-Havale İşlemlerim” menüsünden,

www.ing.com.tr İnternet bankacılığı ile Transfer/Ödemeler menüsü altında “Hesaplarım Arası” seçeneğini ile,

0 850 222 0 600 numaralı çağrı merkezi hattımızdan ve ING şubelerimiz aracılığıyla vadesiz mevduat hesabından, ING Yatırım hesaba transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Başka kurumda bulunan hisse senetlerinizi, ING Yatırım'daki hesabınıza aktarmanız mümkündür. Karşı kuruma bir talimat yazarak ING Yatırım'da bulunan hesabınıza hisse senetlerinizi virmanlayabilirsiniz.

Pay Piyasası ve VİOP’ da işlem yapabilirsiniz.

BIST Pay Piyasası güncel işlem saatlerine ulaşmak için tıklayınız.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) güncel işlem saatlerine ulaşmak için tıklayınız.

 • Vadeli İşlem Sözleşmesi; belirli bir miktar ve nitelikteki malı belirli bir vadede alma ya da satma yükümlülüğü veren sözleşmedir.
 • Başta döviz kuru riski olmak üzere spot piyasada oluşan risklerin yönetilebileceği enstrümanlar sunmaktadır.
 • Yatırımcıya Kaldıraçlı işlem yapma imkanı tanımaktadır.
 • Yatırımcıya açığa satış imkânı tanımaktadır.
 • VİOP'da spekülatif, korunma ya da arbitraj amaçlı işlemler yapılmaktadır.
 • Korunma amaçlı işlemler, potansiyel risklerin doğuracağı olumsuz sonuçları ortadan kaldırmayı ya da minimize edebilmeyi sağlar.

Opsiyon sözleşmesi, iki taraf arasında yapılan ve alıcıya, ödeyeceği belli bir tutar (opsiyon primi) karşılığında, belirli bir vadeye kadar (veya belirli bir vadede), bugünden belirlenen bir fiyat (kullanım fiyatı) üzerinden opsiyona dayanak teşkil eden bir malı, kıymeti veya finansal göstergeyi satın alma veya satma hakkı tanıyan, satıcıya da alıcının bu sözleşmeden doğan hakkını kullanması durumunda sözleşmeye dayanak teşkil eden malı, kıymeti, veya finansal göstergeyi satma veya alma yükümlülüğü getiren sözleşmedir.

 • Yatırımcı gün sonunda portföyünde bulundurması gereken başlangıç teminatının altında kalırsa, ertesi gün saat 14:00’e kadar bakiyesini başlangıç teminat tutarına tamamlamalıdır. Teminat tamamlama çağrıları seans bitiminden sonra uzlaşma fiyatının açıklanmasıyla birlikte yapılır.
 • Teminat tamamlama yükümlülükleri T+1 günü en geç saat 14:00’a kadar yerine getirilmelidir. Belirlenen süre içinde yükümlülüklerini yerine getirmeyen hesapların Margin Call tutarı kadar pozisyonları re’sen kapatılır.
 • Eksi nakit bakiye kapama son saati ise 10:30 dur.
 • İşlem yapabileceğiniz güncel dayanak varlık listesine ulaşmak için tıklayınız.
 • Kurumumuzda işleme kapalı kontratlar hakkında müşteri temsilcilerimizden bilgi alabilirsiniz.